در شرایطی که واژه روشن‌فکر» عملا به بازیچه ای برای احمق خطاب کردن مخاطب و انتلکت» صرفا برای تمسخر و تخریب قشر توده ای و اقلیت استفاده می‌شود،من سعی می‌کنم تمام قد در خدمت این دو واژه باشم و هرچه دارم و ندارم را روی داریه بریزم و تلاش کنم تا روزی روشن‌فکر و انتلکت خطاب شوم.معنای واژگان در طول تاریخ از بدو خلقت آن‌ها تا به ام‌روز تغییر نکرده است و این تغییر رویه،اساسا بخاطر تغییر رویکر جامعه و سطحی شدن دانش و در دسترس قرار گرفتن اطلاعات می‌باشد.و الا کیست که نداند همین پنجاه سال پیش این مملکت چندین و چندتن روشنفکر و انتلکتوئل به خود دیده است؟ چطور آن زمان این واژه از اهمیت بسزایی برخوردار بود و الان اَخ اَخ شده و مردمان ازش فراری؟!

تا دیروز در رویای شاملو و براهنی و آل احمد و رویایی و کسروی و بیضایی و سروش و که که شدن یخه جر می‌دادیم،اما حالا از بیان این الفاظ هم می‌ترسیم و چه بسا ترس از مردم جاهل،نسبت به ترس از دولت قاتل،بدتر و شنیع تر است.

اما در اصل،کارکرد کلمه در زمان نیست که به آن ارجحیت می‌بخشد،بلکه معنای ثبت شده برای آن است که هویت و نسبتش را با هستی مشخص می‌کند.در تمام دایرة المعارف های زنده و معتبر دنیا هم بگردید هیچ طعنه و توهینی در دو کلمه مذکور یافت نمی‌کنید.حالا گناه من چیست که عاشق روشن فکری هستم؟ باید همه جا توضیح بدهم که آقاجان اون ر‌وشنفکر نه اون روشنفکر»

خنده دار نیست؟این و آن ندارد که این بدمذهب،چه شد که این‌قدر سخت شد نمی‌دانم ولی حسابی کلافه ام

عکس نوشت همشهری داستان

عمر خود را تبه می‌کنم من

برای هاتف دات بلاگفا دات کام

واژه ,تغییر ,تمام ,اون ,زمان ,حالا ,ترس از ,کلمه در ,اصل،کارکرد کلمه ,در اصل،کارکرد ,در زمان

مشخصات

تبلیغات

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

کانون مطالعاتی مصباح آموزش ایلوستریتور مقدماتی خیریه محمد حسین رضوی K-POP آموزش نویسندگی شهید محمد نوربخش دکتر علی محمدی پور - با محوریت ادیان آسمانی نوشته های خودمونی احسان پژوهش هنر و فلسفهٔ هنر دنیای mhds